دوام و استحکام اتصالات داربست اهمیت فوق‌العاده بالایی در کارکرد داربست به صورت اصولی و درست دارد. داربست‌ها برای انجام امور مختلف نصب می‌شوند و در صورتی که دوام نداشته باشند نمی‌توان برای کار مدنظر از آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این امر عدم اتصالات صحیح داربست می‌تواند خطرات جانی را نیز در پی داشته باشد؛ از این رو در این مطلب قصد داریم انواع اتصالات داربستی را مورد بررسی قرار دهیم.

اتصالات داربست
خرید انواع اتصالات بست از پارک بست

انواع داربست

داربست‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از متداول‌ترین آن‌ها همان نوع صنعتی لوله‌ای است. اتصالات در این نوع داربست با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. داربست‌های فلزی از مجموعه  لوله‌های فولادی تشکیل شده‌اند که از دو قسمت لوله و گیره اتصال‌دهنده به یک دیگر متصل می‌شوند. از دیگر داربست‌ها می‌توانیم به انواع داربست متحرک، داربست تسمه‌دار، داربست معلق، داربست کنسول و داربست تک و دو نفره اشاره کنیم. قبل از نصب داربست‌ها باید اقداماتی در خصوص ایمنی  شغلی انجام شود. علاوه بر این باید تمام اقدامات برای جلوگیری از حوادث کار صورت بگیرد. راه‌اندازی داربست با استفاده از انواع اتصالات گام به گام به شرح زیر است.

 • ابتدا بررسی می‌شود که آیا اسکله استاندارد است و دوام بالایی دارد.
 • پایداری زمین بررسی می‌شود اگر زمین خاکی یا مستحکم نباشد، اصلاحات لازم انجام خواهد شد.
 • محاسبات ابعاد داربست باید انجام شود.
 • پرسنلی که اقدام به نصب داربست می‌کنند باید دارای گواهینامه نصب داربست باشند.
 • نصب داربست باید توسط افراد متخصص انجام شود.
 • پس از نصب داربست باید داربست توسط مهندسین عمران مورد بررسی قرار گیرد.
 • تمام قطعات از جمله پیچ و مهره‌های داربست باید استاندارد باشند و توسط مهندسین چک شوند.

چگونه داربست را نصب کنیم؟

آماده سازی زمین برای نصب داربست ضروریت بالایی دارد و قبل از نصب، مناسب بودن زمین محوطه‌ای که داربست نصب خواهد شد باید بررسی می‌شود. فرآیند بررسی تراکم زمین در برابر نشست و ریزش روی زمین انجام  خواهد شد و در صورت عدم استحکام زمین با روش مناسب زمین را مستحکم می‌کنند.

سپس انجام تنظیمات اولیه تخته‌های کف طبق نقشه قرار گرفته باید صورت گیرد. شفت‌های تنظیم (بیس پلیت) قرار می‌گیرند و در صورت نصب داربست متحرک، چرخ و سیستم قفل مناسب قرارداده تا پایه شروع روی شفت تنظیم شود. اولین اتصالات افقی دور ریخته شده و ماژول داربست تراز می‌شود. اعضای عمودی، افقی و مورب طبق نقشه مونتاژ با استفاده از پیچ و مهره‌های مخصوص هر داربست روی لوله‌ها قرار می‌گیرند. نردبان و سکوهای پایه مطابق با نقشه نصب خواهند شد و سیستم داربست تنظیم می‌شود. صفحه اتصال به زمین در محل اتصال به زمین نصب خواهند شد.

 ریل‌های بالا، وسط و جانبی روی پایه (پاشنه پا) قرار خواهند گرفت. چسباندن داربست به یک سطح ثابت و انکرینگ مطابق با پلان واستانداردها انجام می‌شود. نصب سایر طبقات روی زمین محکم نصب و مطابق با طرح مونتاژ صورت خواهد گرفت. پایه‌ها مطابق با طرح نصب داربست مونتاژ می‌شوند. سپس می‌توان با رعایت نکات ایمنی و اقدامات ایمنی لازم برای جلوگیری از سقوط از داربست با ارتفاع به طبقه بالا رفت.

 اتصالات داربست چه کاربردی دارند؟

انواع اتصالات داربست

 داربست‌ها بدون اتصالات هیچ کارایی ندارد. اگر اتصالات نباشند که لوله‌های داربست را به هم متصل کنند لوله‌های داربست بدون استفاده خواهند بود. در واقع داربست مجموعه از لوله‌های فلزی بوده که با استفاده از گیره‌های اتصال دهنده به یکدیگر متصل هستند. داربست‌ها برای استفاده از نمای ساختمان یا تشکیل اجزای سازنده داخل ساختمان به کار می‌روند. این قطعات به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند حداکثر وزن را تحمل کنند. هنگام متصل کردن داربست با استفاده از قطعات به راحتی لوله ها در هم قفل می‌شوند و مهم‌تر از همه در برابر عوامل بیرونی مانند، باران و باد مقاومت می‌کنند.

جهت اطلاع از لیست قیمت ها و دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده اتصالات داربست

اجزای تشکیل‌دهنده اتصالات داربستی را معرفی خواهیم کرد تا آشنایی بیشتری نسبت به آن‌ها داشته باشید.

 • پیچ تی داربست
 • مفصل گردان
 • انواع اتصالات داربستی تبدیل
 • پین اتصال
 • اتصالات داربستی، بست خارجی
 • کوپلر

مفصل گردان

این نوع از اتصال‌دهنده داربست بیشتر در مواقعی که دو قسمت داربست در زوایای مختلف باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. وزن این اتصال تقریبا بیشتر از ۱ کیلوگرم است. آن‌ها را می‌توان جایگزین مناسبی برای پیچ و مهره‌ها را به حساب آورد. برای ساخت این مدل اتصال گردان از روکش گالونیزه به همراه فولاد آهنگری که در برابر عوامل محیطی مقاوم است استفاده می‌شود.

اتصالات داربستی تبدیل

معمولا تبدیل‌ها در مکان‌های که استفاده می‌شوند، اتصال دو قطعه را برعهده دارند. تبدیل دوبل‌ شبیه کوپلر دقیقا یک کارایی را دارند، با این تفاوت که قطر خارحی هریک متفاوت است؛ همچنین نوع دیگر تبدیل وجود دارد که با نام تبدیل گردنده به فروش می‌‌رسد. این نوع تبدیل کارکرد شبیه کوپلر گردان را دارد که در اندازه و قطر خارجی باهم متفاوت هستند.

پین اتصال

این نوع زمانی استفاده می شود که فشار بر روی لوله‌ای خاص از داربست وجود داشته باشد. هنگام چیدن وزن بر روی لوله‌های داربست تحمل بیشتری در برابر وزن داربست دارد؛ همچنین این قطعه را برای مقاوم‌ساز در برابر شرایط آب و هوا و جلوگیری از زنگ زدگی در روی ذوب شده آغشته می‌کنند. از این نوع پین اتصال دهنده در زمانی که وزن یا ضخامت دیوارها به یک انداره باشد استفاده خواهند کرد.

اتصالات داربستی بست خارجی

اتصالات بست خارجی از قطعه لوله‌ها بستی که دو سر انتهای آن‌ها به هم وصل بوده تشکیل شده است. این محصولات در تمام حالت‌های عمودی افقی و مورب مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوعی  کوپلر در قطعه‌های متصل کنند محسوب می‌شود که تحمل بار در زمان فشرده سازی را دارد.

کوپلرها

این نوع متصل کننده‌ها وظیفه اتصال دو لوله را بر عهده دارند؛ بنابراین قطعات در مواقعی که کشش یا فشار ناشی از بار روی داربست وجود داشته باشد، کارایی دارند. دوام این قطعه نیز در برابر هر گونه خوردگی بالا بوده و در طول زمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد مقاومت بی‌نظیری خواهد داشت. برای ثابت نگه داشتن  و ایمنی داربست در بخش میانی از کوپلر استفاده می‌شود.

سخن پایانی

تیم حرفه‌ای پارک بست برای شما درباره چگونگی نصب داربست به همراه مشخصات انواع اتصالات داربستی اطلاعاتی را در این سایت قرار داده است. با توجه به نوسانات بازار قیمت اتصالات داربستی متفاوت است. اگر شما قصد تهیه  داربست و اتصالات آن را دارید می‌توانید از سایت ما و مشاوره رایگان برای خرید و خدمات رسانی برای انواع اتصالات داربستی کمک بگیرید.

اتصالات داربستی