بلاگ

هزینه و نکات اجرای داربست زیر بتن

هزینه و نکات اجرای داربست زیر بتن

داربست زیر بتن به داربست فلزی می‌گویند که زمانی کاربرد دارد که نمی‌توان از شمع استفاده کرد. در واقع قدرت تحمل بار آن از شمع بیشتر بوده و می‌توان از آن برای مواردی مثل ضخامت زیاد یا ارتفاع بالای سقف استفاده کرد. به علت اینکه هزینه اجرای آن بالا است، برای اجرای آن باید از افراد مجرب که تمام استانداردها را رعایت می‌کنند کمک گرفت تا مانع از بروز خطرات احتمالی شوند. اگر شما هم تصمیم دارید از این داربست برای بناهای ساختمانی استفاده کنید، با ما همراه باشید تا در مورد هزینه و نکات اجرای آن به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید.

روش های نصب داربست زیر بتن

برای نصب داربست زیر بتن از دو روش می‌توان اقدام کرد که ما این دو روش را خدمت شما معرفی می‌کنیم. روش‌های نصب این داربست به قرار زیر هستند:

روش اول

برای نصب بست داربست زیر بتن در روش اول، ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی داشته باشند ولی وزن آنها زیاد نباشد تا ارتفاعی که شمع می‌تواند روی آن قرار گیرد را داربست می‌بندند و روی آن تخته بنایی می‌گذارند و شمع را روی آن تخته ها قرار می‌دهند. مثلا در صورتی که ارتفاع سقف به ۵ متر برسد، می‌توان تا ارتفاع ۳ متر را داربست بست و از بقیه تا زیر سقف از جک استفاده کرد. از مزایای این روش، نصب سریع، استفاده از لوله‌ها با پرتی کمتر و هزینه کمتر است.

 روش دوم

 در این روش نصب داربست از تراز زمین تا تراز زیر سقف انجام می‌گیرد و برای قالب‌بندی آماده می‌شود. از مزایای این روش، مقاومت در بار پذیری و اجرای سریع‌تر قالب بندی و آرماتور بندی است.

همچنین بخوانید:  نصب و اجرای داربست فلزی برای برج و آسمان خراش
هزینه اجرای داربستها زیر بتن

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست داربستی چهارپیچ  |  بست دو پیچ  |  بست گردون

توجه به روند نصب و اجرای داربست زیر بتن و به کارگیری تیم متخصص

همان گونه که می‌دانید داربست‌ها به جای شمع استفاده می‌شوند. حتی اگر داربست‌بند خیلی ماهر باشد، نحوه بسته شدن قالب و درزها باید به وسیله قالب‌بند بررسی شود. چون حتی اگر داربست، درست وصل شود نحوه قالب‌بندی می‌تواند در بتن‌ریزی مشکل ایجاد کند. برای بهتر انجام شدن این کار باید تیم داربست‌بند با تیم قالب بند همکاری کرده و مسئول هر تیم، کارها را بررسی کند. در پایان قالب بند باید داربست را تحویل بگیرد و روی آن کار خود را انجام دهد. اگر مشکلی پیش بیاید مسئولیت آن با قالب بند است. نکات اجرایی که در هنگام نصب داربست لازم است توجه شود به قرار زیر هستند:

  • اگر به هر دلیلی داربست از لحاظ ایمنی تایید نشود به آن اتیکت قرمز می‌زنند و نمی‌توان روی آن کار کرد؛ به همین دلیل باید محل ورودی داربستی که اتیکت قرمز خورده است با نوار خطر بسته شود. برای پیشنهاد دادن و بررسی کردن و ثبت نکات مهم ایمنی، ثبت کردن ایرادات و تاریخی که از آن بازدید شده است از پشت اتیکت سبز استفاده می‌کنند که به رنگ زرد است.
  • در شرایط بد جوی مثل ریزش برف و باران و هنگام طوفان و… هر تغییری در ساختمان داربست صورت بگیرد بعد از اینکه اوضاع به حالت عادی برگشت تمام اجزای داربست بررسی می‌شوند و اتیکت مناسب روی آن نصب می‌شود.
  • باید از لوازم و تجهیزات مناسب استفاده شود‌ و از بست‌ها، لوله‌ بست ها و رابط‌ها به دقت نگهداری شود و نباید هیچ قطعه‌ای از داربست به پایین انداخته شود.
  • برای اینکه بست‌ها و گیره‌ها دوام بیشتری داشته باشند باید آنها را در ظرفی که حاوی روغن و گازوییل است نگهداری کنند. از قطعاتی که معیوب و شکسته و خم شده هستند نباید در نصب داربست استفاده شود و داربست بند برای اجرا باید از آچار مناسب رینگی استفاده کند.
  • افراد باید از لوازم حفاظتی فردی مثل کفش، کلاه ایمنی، دستکش و لباس کار راحت استفاده کنند.
  • قبل از شروع کار باید همه افرادی که به کار در داربست مشغول می‌شوند، در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند و از پس آزمون های تئوری و عملی بر بیایند و نمره قبولی بگیرند تا بتوانند کار خود را شروع کنند.
  • برای افراد داربست بند، کارتی صادر می‌شود که نشان می‌دهد در دوره های مربوطه شرکت کرده‌اند و با رعایت کامل ایمنی مشغول به کار می‌شوند. نباید افرادی به کار گرفته شوند که از ارتفاع می‌ترسند و از کار روی داربست چیزی نمی‌دانند.
  • به کارکنان باید آموزش‌های لازم در مورد خطرات داربست و چگونگی محافظت از خود و کنترل کردن خطرات داده شود.
همچنین بخوانید:  خرید و فروش لوازم داربست

هزینه اجرای داربست

اجرا و نصب داربست زیر بتن با هزینه‌هایی همراه است. این هزینه‌ها در پروژه‌های مختلف متفاوت است. به‌طور کلی هزینه اجرای داربست به عواملی بستگی دارد. یکی از آنها ارتفاع داربست است. به این معنی که هر چه ارتفاع داربست بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر است؛ همچنین عوامل دیگری مانند حجم داربست، امکان دسترسی به لوازم، تغییر فاصله‌های استاندارد و… در قیمت آن موثر است. تورفتگی سازه در ساختمان‌ها وقت زیادی برای نصب می‌گیرد و در نتیجه هزینه نصب افزایش می‌یابد. هزینه‌های فرعی شامل هزینه‌هایی که برای جابه‌جایی بار می‌کنید استفاده از وسایل نقلیه مناسب و پوشش مناسب نصب کنندگان داربست از جمله هزینه‌های دیگری است که باید به هزینه‌های قبل اضافه شود.

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست آهنگیر | بست داربستی قائم | بست مغزی

سخن پایانی

داربست زیر بتن در ساختمان سازی و برای مواردی که نیاز است بار بیشتری را تحمل کند استفاده می‌شود. اگر شما هم قصد دارید از این سازه استفاده کنید می‌توانید به ما مراجعه کنید تا با کادر حرفه‌ای و آموزش دیده، خدمات باکیفیت و قیمت مناسب در خدمت شما عزیزان باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام هزینه نصب داربست به سایت پارک بست مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید