بلاگ

نصب و اجرای داربست فلزی برای برج و آسمان خراش

نصب و اجرای داربست فلزی برای برج و آسمان خراش

داربست فلزی محصولی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است که جهت سهولت ساخت‌وساز و افزایش ایمنی به کار می‌رود. نصب و اجرای داربست فلزی اهمیت فراوانی داشته و نیازمند تخصص و مهارت است؛ زیرا هرگونه اشتباه در این زمینه می‌تواند منجر به خسارت‌های جبران‌ناپذیر زیادی شود.

نحوه نصب و اجرای داربست بستگی به سازه مورد‌نظر دارد. معمولا برای سازه‌هایی همچون برج و آسمان خراش، نصب داربست سخت‌تر و حساس‌تر است. در این مطلب قصد داریم به بررسی نصب و اجرای داربست فلزی برای برج و آسمان خراش بپردازیم.

داربست فلزی چیست؟

به سازه‌های موقتی که به وسیله آنها امکان دسترسی به محل کار برای اشخاص جهت انجام عملیات ساختمانی فراهم می‌شود، داربست می‌گویند. به عبارت دیگر هر نوع سکوی کار و نردبان و نرده‌های محافظ به‌عنوان داربست شناخته می‌شوند. داربست‌ها به دو دسته داربست‌های مهار شده و داربست‌های مستقل تقسیم می‌شوند.

نحوه اجرای داربست مهار شده به این صورت است که نصب یک ردیف ستون‌های عمودی در فاصله مناسبی از دیوار به‌گونه‌ای صورت می‌گیرد که امکان سوار کردن سکوی کار با پهنای مورد نظر بر روی آنها وجود داشته باشد. ستون‌های عمودی از طریق لوله‌های افقی داربست به یکدیگر متصل شده و توسط قطعات عرضی به نام دستک‌های افقی به ساختمان مهار می‌شود. ‌برپایی داربست فلزی مهار شده همراه با بالا آمدن ساختمان است.

داربست‌های مستقل نیز متشکل از دو ردیف ستون عمودی بوده و این ستون‌ها توسط لوله‌های عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند.

نصب داربست فلزی برای برج

اهمیت اجرای داربست

میزان اهمیت اجرای داربست تا حد زیادی بستگی به حجم و ارتفاع پروژه‌ها دارد. در حقیقت هر چه حجم و ارتفاع پروژه‌ها بیشتر باشد، اجرای داربست حساس‌تر بوده و اهمیت بالاتری دارد.

گزینه اجرای داربست برای اجرای یک داربست ساده از خرید داربست بسیار بهتر است. محدودیت‌هایی که متوجه اجرای داربست است شامل وزن، نوع داربست، حفاظت در برابر سقوط، اتصال، پشتیبانی و… می‌شود. 

همچنین مسئولیت‌های اجرایی داربست نیز شامل مواردی همچون نظارت بر نصب داربست، بازرسی نهایی از داربست قبل از استفاده اولیه، بازرسی روزانه از وضعیت داربست و استحکام و ایمنی آن، بازرسی همه اجزای داربست قبل از مونتاژ اعم از بست داربست و… می‌شود.

هزینه اجرای داربست

برای اجرای داربست هزینه‌های مختلفی وجود دارد که در هر پروژه متفاوت است. به‌طور کلی هزینه اجرای داربست به عواملی همچون ارتفاع انواع داربست، حجم انواع داربست، محل نصب داربست، امکان دسترسی به لوازم، تغییر فاصله‌های استاندارد، مهار خور داربست، نوع فعالیت داربست،‌ زیر بتن و داربست نما‌سازی و… بستگی دارد. قسمت‌های مهم اجرای داربست که مشمول هزینه‌های فرعی هستند شامل جابه‌جایی بار و استفاده از وسایل نقلیه مناسب و پوشش مناسب نصابان است.

نصب داربست فلزی برای برج و آسمان خراش

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست آهنگیر | بست داربستی قائم | بست مغزی

نصب و اجرای داربست برج

چشم‌انداز ساختمان‌های عظیم و برج‌های بلند و زیبا بسیار هیجان‌انگیز است. با تکمیل یک سازه بلند، همه شگفت‌زده می‌شوند. فرآیند ساخت این سازه‌ها معمولاً پیچیده و دارای مراحل گوناگونی است و زمان و تخصص زیادی برای ساخت آنها صرف شده ‌است. داربست‌بندی به‌عنوان یکی از عناصر حیاتی در مرحله ساخت‌و‌ساز یا بازسازی هر ساختمان یا برج شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید:  داربست بخریم یا اجاره کنیم؟

اگر برج یا آسمان خراش بزرگی را تصور کنید، درمی‌یابید که هیچ یک از این نماهای چشمگیر بدون داربست ساخته نمی‌شدند؛ بنابراین استفاده از داربست جهت کار روی ساختمان‌های بسیار بلند و برج‌ها برای دسترسی نقاط مختلف ساختمان ضروری است.

همه کارهای داربست در ارتفاع بالای دو متر انجام می‌شود، با این حال برای کار ساخت‌وساز برج که معمولا در ارتفاع بالای ۱۸ متر کار می‌شود، نیاز به رعایت پروتکل‌های کار سخت و روش‌های آموزش و مدیریت جهت حفظ ایمنی و کارایی وجود دارد؛ بنابراین لازم است جهت کار کردن در ارتفاعات برج، باید رویکردی اتخاذ شود تا مهارت و تجربه مدیریت با بالاترین استانداردهای عملکرد سلامت و ایمنی ترکیب شود.

دقت داشته باشید که در سازه‌های بالاتر و بلندتر، سقوط بیشتر رخ می‌دهد؛ پس برای این پروژه‌ها نیاز بیشتری به تجهیزات و نصب پیشرفته وجود دارد. از آنجا که استفاده از ابزار ایمنی در داربست اهمیت فراوانی دارد، در درجه اول ایمنی بالا باید رعایت شود. به‌منظور رعایت ایمنی لازم است پایه‌های کافی و مناسب برای ستون داربست فراهم شده و از پیچ‌های تنظیم به جای مسدود کردن جهت تنظیم حالت شیب ناهموار بهره‌گیری شود.

داربست‌ها باید تراز شده، تمام مهارها به شکل امنی بسته شوند، مهار‌ها بالا نرفته، کنگره‌ها حداقل ۳۰ طول و ۲۵ ارتفاع داشته و در نهایت برج‌های داربست ایستاده مستقل از راست توسط طناب صاف شود؛ همچنین تمامی قسمت‌ها باید به تخته و محافظ مناسب و تیرچه مجهز شوند.

نصب داربست فلزی برای آسمان خراش

مشاهده و خرید انواع لوله داربست از فروشگاه پارک بست: لوله داربست

سخن پایانی

در این مطلب از وبسایت پارک بست به موضوع نصب و اجرای داربست فلزی برای برج و آسمان خراش پرداخته شد. اهمیت اجرای داربست بستگی به نوع و اندازه پروژه دارد و به همین جهت اجرای داربست فلزی برای برج، بسیار حساس و مهم است. هرگونه خطا در نصب و اجرای داربست می‌تواند به صدمات و خسارات فراوانی منجر شود.

همچنین بخوانید:  بست آهنگیر,بست ثابت چهارپیچ ,بست داربستی

( مقاله پیشنهادی پارک بست: مراحل قدم به قدم نصب داربست فلزی )

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید