بلاگ

مزایا و معایب داربست چهارپایه

مزایا و معایب داربست چهارپایه

داربست چهارپایه امروزه کاربرد زیادی داشته و در بسیاری از مکان‌ها از آن استفاده می‌شود‌، چهارپایه داربستی نوعی داربست پشتیبانی شده است، که روی چرخ‌ها تنظیم می شود. همانطور که می‌دانید داربست از دیر‌باز مورد استفاده انسان‌ها در امور ساختمان سازی بوده است و افراد برای کار در ارتفاع‌های بیش از دو متر از داربست استفاده می‌کنند‌. در این چند سال اخیر بیشتر لوازم مورد استفاده انسان تغییر کرده و پیشرفته‌تر شده است‌، داربست‌ها نیز دچار تغییرات زیادی شده‌اند و شکل ‌، نو‌ع و اندازه آن‌ها متفاوت‌تر شده است‌. ما در این مقاله قصد داریم شما را با داربست چهارپایه و معایب و مزایای آن آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید‌.

جنس داربست چهارپایه

جنس داربست چهارپایه از فلز است؛ چراکه فلز می‌تواند وزن‌های سنگین را تحمل کند‌، اما داربست‌های دیگری نیز هستند که از لوله‌های فلزی تشکیل نشده‌اند. در نقاط مختلف جهان متناسب با منطقه جغرافیایی و منابع در دسترس، جنس لوله‌های داربست‌ متفاوتی هستند. امروزه داربست‌ها با سه جنس، داربست فلزی، داربست چوبی و داربست بامبو وجود دارند. اما بهترین جنس برای داربست‌ها از فلز است‌. از آن جایی که بست داربست یشتر در ساختمان‌ها و معابر مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند، باید به خوبی ایمن‌سازی شوند. در صورتی که اتصالات داربست‌ها به خوبی بسته نشوند و ایمن‌سازی انجام نشود، به خصوص در سازه‌های بزرگ و مرتفع با وزش باد امکان سقوط داربست‌ها وجود دارد.

داربست چهارپایه

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست داربستی چهارپیچ  |  بست دو پیچ  |  بست گردون

مزایای استفاده از داربست‌های چهارپایه

 • یکی از مزایای بسیار مهم استفاده داربست‌های چهارپایه وزن بسیار کم این داربست است. بیشتر این داربست‌ها از الومینیوم ساخته شده‌اند‌، کهجنس آلومینیومی این محصولات آنها را بسیار سبک و قابل حمل کرده است، به گونه‌ای که به آسانی قابل جابه‌جا کردن و حمل و نقل هستند و برای مونتاژ و دمونتاژ آنها نیاز به نیروی متخصص و حرفه‌ ای نیست. همچنین امکان دسترسی به ارتفاع بالا در عین سبک بودن و اشغال فضای کم را می‌دهند.
 • یکی دیگر از مزایای این داربست‌ها قیمت بسیار مناسب آن نسبت به سایر داربست‌ها است‌. قیمت این داربست‌ها در مقابل کارایی که دارند بسیار ناچیز است‌‌‌.
 • ایمنی بالای داربست‌های چهار‌پا‌یه‌ای نقطه قوت دیگر این محصول است که باعث افزایش اطمینان خاطر نیروی کار و در نهایت افزایش راندمان کاری است. زیرا دیگر خبری از تخته‌های معلق و غیر ثابت داربست‌های ثابت نسل قدیم نیست‌.
همچنین بخوانید:  هزینه و نکات اجرای داربست زیر بتن

معایب استفاده از داربست‌های چهارپایه‌ای

این داربست‌ها علاوه بر مزایای زیادی که دارند دارای معایبی نیز هستند:

 • یکی از همین معایب اجرای آن تنها در ساختمان‌ها و مکان‌های کوتاه است و نمی‌توان از آن در مکان‌های بلند استفاده کرد‌‌‌.
 • از داربست‌ها برای پوشش مکان‌های خاص استفاده می‌شود تا خطراتی مانند تصادف در کنار ساختمان‌های نیمه تمام پیش نیاید‌، داربست‌های چهارپایه‌ای پوشش سطح کم در مسیر افقی را دارد و سطح بسیار کمی را می‌گیرند‌.
مزایای داربست چهارپایه

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست آهنگیر  |  بست داربستی قائم  |  بست مغزی

کاربرد داربست چهارپایه

 • همانطور که می‌دانید داربست‌ها یک شیوه آسان برای دسترسی به ارتفاعات یک سازه هستند. ارتفاعاتی که نمی‌توان با نردبان و چهارپایه یا ابزاری مشابه آن‌ها به آن دسترسی پیدا کرد. داربست چهارپایه‌ای کاربرد بسیار زیادی دارد یکی از همین کاربرد‌ها برای صنعت ساختمان‌سازی است که در آن بسیار زیاد استفاده می‌شود‌‌.
 • از داربست‌ها برای نصب نمای استفاده می‌شود؛ چراکه بیشتر نمای ساختمان‌ها بلند است اما اگر از داربست چهارپایه ای استفاده شود‌، بیشتر برای نما‌هایی بکار می‌رود که ارتفاع آن کمتر باشد‌.
 • ایجاد بستر مناسب برای کارگران جهت کار نیز یکی دیگر از کاربرد‌های داربست چهارپایه‌ای است تا کارگران بتوانند راحت‌تر و آسان‌تر کار‌های خود را انجام دهند‌‌. بیشتر کار‌های کارگران در ارتفاع است و آن‌ها باید از داربست‌ها استفاده کنند‌.
 • ایجاد مانع برای ساختمان‌هایی که در حال ساخت یا تخریب هستند. این کار برای این انجام می‌شود که از خطرات احتمالی و تصادفات جلوگیری شود‌.
 • داربست چهارپایه ثابت و چرخ‌دار برای سالن‌ها و مغازه‌هایی که می‌خواهند، داربست جای کمتری را اشغال کند بکار گرفته می شود که با چرخ‌های لاستیکی مانع از آسیب به کف محل کار می‌نماید.
همچنین بخوانید:  آشنایی با انواع داربست

نکات ایمنی که باید روی داربست‌ها رعایت شود‌

نکات بسیار زیادی وجود دارد که شما باید روی داربست‌ها رعایت کنید‌، نکاتی که اگر رعایت نشوند باعث به وجود آمدن خسارات و مشکلات جبران‌ناپذیری شود و رعایت آن‌ها الزامی است.

 • یکی از همین نکات که باید رعایت شود استفاده از کفش‌های ایمنی غیر لغزنده برای کار روی داربست است‌. اگر شما از کفش‌های معمولی روی داربست‌ها استفاده کنید ممکن است از روی داربست بیفتید؛ چراکه هر کفشی به جز کفش ایمنی باعث سر خوردن شما خواهد شد‌.
 • همانطور که می‌دانید داربست‌های چهار‌پایه دو نوع بوده یک نوع متحرک و یک نوع ثابت هستند‌. اگر شما از داربست چهارپایه متحرک استفاده می‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که کسی آن را جابجا نکند؛ چرا‌که‌، جابجایی داربست‌های متحرک، هنگامی که افراد روی آن قرار دارند، ممنوع است و اگر انجام شود صدمات زیادی به شما وارد خواهد کرد‌.
 • هر‌گاه از داربست‌های چهارپایه استفاده می‌کنید‌، آن‌ها را برای روی وسایلی مانند چوب یا سنگ‌های بزرگ که باعث لق شدن آن می‌شوند نگذارید؛ چرا که باعث شکستن یا پرت شدن شما از ارتفاع می‌شود.

مشاهده و خرید انواع اتصالات داربست: اتصالات داربست  |  لوله داربست   پیچ و مهره داربست  پیچ تی داربست

سخن پایانی

همانطور که در متن گفته شد داربست‌ها نقش بسیار مهمی در صنایع مختلف دارند اما انسان‌ها نیز در استفاده از این وسایل باید تمام جوانب را در نظر گرفته و تمامی کار‌ها و نکات ایمنی را رعایت کنند‌. برای نصب اولیه آن نیز از افراد کار‌امد استفاده کنید تا شما نیز به همان روش نصب و باز و بسته کردن آن را یاد بگیرید. ما در این مقاله از پارک بست سعی کردیم تمام مزایا و غایب این داربست را به شما معرفی کنیم و همچنین سعی کردیم تمام نکات را راجب این داربست به شما بگوییم‌. اگر در خصوص استفاده از این محصول تجربه‌ای دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید:  پیچ T (تی)

( مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب داربست فلزی معلق )

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید