بلاگ

مزایا و معایب داربست فلزی معلق

مزایا و معایب داربست فلزی معلق

مزایا و معایب داربست فلزی معلق موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اما بهتر است قبل از هر چیزی به این سؤال که آیا اصلاً داربست چیست و چه کاربردی دارد پاسخ بدهیم. در واقع داربست سازه‌ای موقت از جنس چوب یا فلز است که زمان ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها برای دسترسی آسان به قسمت‌های غیر قابل دسترسی و دشوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داربست‌ها که از میله‌های چوبی و فلزی تشکیل شده‌اند اکثر اوقات به عنوان تکیه‌گاهی محکم برای قسمتی از دیگر سازه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که ساخت انواع داربست‌ها نیازمند مهارت و تخصص بالا و ویژه‌ای است؛ زیرا در غیر این صورت احتمال خطر تلفات جانی بسیار زیاد است.

داربست معلق چیست؟

داربست‌های معلق تفاوت بسیار زیادی با دیگر انواع داربست‌ها دارند. برای مثال داربست‌های معلق درست برعکس دیگر داربست‌ها که روی پایه‌هایی محکم قرار گرفته‌اند در هوا به صورت معلق بر زنجیر‌های محکم فلزی متکی هستند. نحوه بالا و پایین رفتن این داربست‌های معلق به شکل دستی یا ماشینی است. برای این بست داربست چرخ‌هایی مخصوص در نظر گرفته شده است که به حرکت بهتر و بدون نقص‌تر این داربست‌ها به سمت بالا و پایین و همچنین جلوگیری از برخورد‌های شدید به دیوار کمک قابل توجهی می‌کنند. این چرخ‌های مخصوص با تسهیل حرکت داربست معلق باعث تثبیت آن می‌شود.

داربست معلق

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست داربستی چهارپیچ  |  بست دو پیچ  |  بست گردون

کاربرد‌های داربست معلق

با توجه به این که داربست‌های معلق از ساختار فیزیکی خاصی برخوردار هستند برای کاربرد‌های متفاوتی مثل بعضی از عملیات‌های سبک ساختمان مانند رنگ‌کاری، تعمیرات و تمیز کردن شیشه‌های برج‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما توجه داشته باشید که این نوع داربست‌ها غالبا در ساختمان‌سازی بنا‌های بسیار مرتفع و بلند مانند برج‌ها که امکان استفاده از انواع معمولی داربست‌ها وجود ندارد کاربرد دارند و زنجیر‌های آن به داربست کمک می‌کند تا انعطاف بیشتری در بالا و پایین رفتن داشته باشد. داربست‌های نوع معلق امکان دسترسی آسان به طبقات بالایی ساختمان‌های بلند، بدون اشغال و گرفتن فضای زیاد را به شما می‌دهند.

همچنین بخوانید:  هر آنچه که باید درباره داربست مثلثی بدانید

مزایا و معایب داربست‌های معلق

داربست‌های معلق همانطور که از مزایا و نکات مثبت بسیار زیادی برخوردار هستند به دلیل ویژگی‌های ساختاری خاص خود محدودیت‌ها و معایبی نیز در پی دارند. برای مثال از مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین مزایا این نوع داربست می‌توان به اشغال کمترین فضا در هنگام کار و عدم وارد کردن کمترین آسیب به دیوار‌های ساختمان اشاره کرد. در ادامه به معرفی مزایا و معایب داربست فلزی معلق خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مزایا

 • سرعت عمل بالا در اجرای کار به ویژه در ساختمان‌های بسیار بلند.
 • انعطاف‌پذیری بسیار بالا و مورد استفاده برای مقیاس‌های کوچک و بزرگ.
 • هزینه پایین‌تر در مقایسه با سایر انواع داربست
 • بسیار کاربردی برای ساختمان‌های بلند
 • مناسب برای اجرای عملیات‌های سبک ساختمانی
 • بدون اشغال فضا در هنگام کار
 • بدون آسیب به دیوار‌های ساختمان
 • پوشش سطحی زیاد در راستای قائم

معایب

 • استفاده از آن تنها در ساختمان‌های بلند امکان‌پذیر است.
 • امکان اجرای عملیات‌های سنگین ساختمانی روی آن امکان‌پذیر نیست.
 • محدودیت زیاد در بارگذاری
 • پوشش سطح کم در مسیر افقی
 • در میزان بار روی آن‌ها دارای محدودیت می‌باشند.
انواع داربست معلق

مشاهده و خرید انواع بست از فروشگاه پارک بست: بست آهنگیر | بست داربستی قائم | بست مغزی

الزامات استفاده از داربست‌های فلزی معلق

توجه داشته باشید که استفاده از داربست‌های معلق برای کاهش میزان ریسک و خطرات جانبی باید طبق اصول و قوانین خاصی صورت گیرد. در ادامه به مهم‌ترین الزامات استفاده از داربست‌های فلزی نوع معلق خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 1. حتماً بازدید از محل قبل از نصب داربست معلق باید صورت گیرد و هدف استفاده از آن مشخص شود.
 2. استفاده از افراد ماهر و متخصص در نصب و راه‌اندازی داربست معلق الزامی است.
 3. در داربست نوع معلق اتصالات از اهمیت بسیار بالا و ویژه‌ای برخوردار هستند و باید قبل از اجرا سالم بودن آن‌ها کاملاً بررسی شود.
 4. بعد از نصب داربست باید از محکم بودن اتصالات اطمینان کامل حاصل کنید.
 5. از آن جایی که داربست معلق در برابر حرکات افقی بسیار حساس است باید اقدامات لازم برای جلوگیری از حرکات افقی اضافی داربست صورت گیرد.
 6. به دلیل محدودیت بارگذاری داربست معلق باید از تجمع بار‌ها و وسایل اضافی روی داربست جدا خودداری کنید.
 7. برای جلوگیری از سقوط افراد استفاده از سیستم‌های ایمنی در داربست معلق الزامی است.
 8. قبل استفاده از داربست باید از سالم بودن تجهیزات برقی به ویژه موتور برق اطمینان کامل حاصل نمایید.
 9. قبل از شروع کار بررسی سالم بودن ترمز ایمنی در داربست‌های معلق الزامی است.
 10. توجه نمایید که سیستم‌های جلوگیری از سقوط افراد حتماً باید به طناب نجات مخصوص بسته شود و هرگز نباید به داربست بسته شود.
همچنین بخوانید:  بست آهنگیر,بست ثابت چهارپیچ ,بست داربستی

خرید داربست فلزی معلق

اگر از طریق این مطلب با داربست فلزی معلق و همچنین مزایا و معایب آن به صورت کامل و مفید آشنا شدید و تصمیم‌تان برای خرید این نوع داربست مخصوص ساخت بنا‌های مرتفع و بلند قطعی است می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت‌ها و همچنین خرید انواع داربست‌ها به سایت پارک بست مراجعه کنید.

مشاهده و خرید انواع اتصالات داربست از فروشگاه پارک بست: اتصالات داربست  |  لوله داربست   پیچ و مهره داربست  پیچ تی داربست

سخن پایانی

مزایا و معایب داربست فلزی معلق موضوع اصلی مقاله ما بود و ما در این مقاله از سایت پارک بست به ارائه اطلاعات مهم و مفیدی درمورد داربست فلزی نوع معلق و مهم‌ترین مزایا و معایب آن پرداختیم. در این مطلب همچنین به سؤالاتی همچون داربست چیست، داربست‌های معلق چه کاربرد‌هایی دارند و الزامات استفاده از داربست‌های فلزی معلق کدام‌اند پاسخ‌های مفید داده‌ایم. شما می‌توانید همین حالا برای مشاهده لیست قیمت انواع داربست‌ها به سایت ما مراجعه کنید و سپس در صورت تصمیم به خرید این محصول و یا کسب اطلاعات بیشتر در این باره، با کارشناسان تخصصی ما تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید