بلاگ

معرفی داربست چکشی و انواع آن (ستاره ای،چکشی،مدولار)

داربست چکشی

به صورت متداول در ساختمان سازی ‎‌ها شاهد حضور داربست‌ها هستیم. از داربست‌های مختلف برای انجام کار در ارتفاع‌های بسیار بلندتر از محدوده قدی فرد استفاده می‌شود. داربست‌ها یکی از تجهیزات بسیار مهم در ساختمان‌سازی به شمار می‌روند که از قدیم‌‌ الایام تا به‌ حال برای دسترسی به فضاهای دشوار از آن‌ها استفاده می‌شود. این داربست‌ها به‌ صورت لوله‌هایی طویل ساخته شده که می‌تواند عملیات ساخت‌وساز را آسان کنند. در ادامه ما قصد داریم به معرفی داربست چکشی بپردازیم.

محصولات پارک بست : بست داربستی

آنچه باید در مورد داربست چکشی بدانید!

همان‌طور که از نام این نوع داربست (چکشی) مشخص است قطعات آن برای نصب یا جدا شدن باید مورد ضربه‌های چکش قرار گیرند. در این نوع داربست نیازی به پیچ و مهره نخواهد بود. به داربست چکشی، داربست ستاره‌ای نیز گفته می‌شود. این داربست دارای یک سری پایه‌های عمودی و مهارهای افقی بوده که در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند. با توجه به ارتفاع‌های مورد نظر به وسیله پیچ‌های تنظیم‌کننده، پایه‌های عمودی داربست چکشی را می‌توان تنظیم کرد.

با استفاده از ضربه‌های چکش می‌توان مهارهای افقی داربست چکشی را به‌ آسانی نصب کرد. در داربست چکشی اتصال قطعات به وسیله پین و مغزی‌ها انجام می‌شود از داربست چکشی در انواع سازه‌های بتنی و ساختمان‌سازی با هر ارتفاعی می‌توان استفاده کرد برای آنکه بتوان ارتفاع این داربست‌ها را تغییر داد باید تعداد میله و پایه‌های عمودی کم یا زیاد شود.

مقالات مرتبط : مراحل نصب داربست فلزی

داربست چکشی ستاره ای

انواع داربست چکشی

داربست چکشی دارای انواع گوناگونی است که برخی از آن‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

همچنین بخوانید:  انواع بست داربستی

داربست چکشی ستاره‌دار

یکی از انواع داربست‌های بسیار پرکاربرد داربست چکشی ستاره‌دار است. پایه‌های افقی و عمودی در این نوع داربست با ابعاد مختلف ساخته می‌شوند. از داربست چکشی ستاره‌دار برای ارتفاع‌های مختلف می‌توان استفاده کرد و با توجه به ارتفاع موردنظر آن را تنظیم نمود. توسط بست مغزی و پین پایه‌های داربست به یکدیگر متصل می‌شوند.

محصولات مرتبط : بست داربستی آهنگیر

داربست چکشی کاسه‌ای

از داربست چکشی کاسه‌ای برای پلان و ارتفاع استفاده کرد. مقدار وزنی که به داربست چکشی کاسه‌ای وارد می‌شود، می‌تواند اندازه آن را تعیین کند. توجه داشته باشید که هر چه وزن کاری که قرار است در ساختمان‌سازی انجام شود سنگین‌تر باشد، در ارتفاع‌های بالا وزن بیشتری مورد نیاز خواهد بود؛ در نتیجه باید از داربست با اندازه‌های مناسب و استحکام بالاتر استفاده کرد. اگر از داربست مناسب استفاده نشود؛ احتمال اختلال و ایجاد مشکلات دیگر در سازه افزایش خواهد یافت و ایمنی بسیار پایین می‌آید و می‌تواند حتی برای اشخاص نیز خطرات زیادی به‌ دنبال داشته باشد.

محصولات مرتبط : بست داربستی دو پیچ

داربست مدولار چکشی

یکی از انواع گوناگون داربست چکشی، داربست مدولار است. این نوع داربست از پایه‌های عمودی و افقی ساخته شده است. طول پایه‌های عمودی این داربست، ۱ تا ۳ متر به‌ صورت طول‌هایی با نیم متر فاصله است. در این مدل از داربست‌های چکشی، در قسمت بالا و پایین پیچ تنظیم داربست موجود بوده و می‌توان به وسیله آن‌ها ارتفاع و ترازهای مختلفی را بر روی آن تنظیم نمود.

یکی از مزایای بسیار ویژه در داربست‌های مدولار چکشی نصب آسان مهار افقی به کمک ضربات چکش است. به‌ طور معمول داربست مدولار چکشی از بخش‌های مختلفی نظیر پایه داربست، پایه جک قابل رگلاژ، سر جک قابل رگلاژ، مهار داربست، مغزی داربست و پین داربست تشکیل شده است. هر کدام از این انواع گوناگون داربست‌های چکشی برای یکی از سازه‌های مختلف کاربرد دارد؛ بنابراین باید متناسب با شرایط کاری یکی از آن‌ها را انتخاب کرد.

همچنین بخوانید:  مراحل تولید لوله داربست

مقالات مرتبط : داربست فلزی را کجا نباید نصب کرد

نصب داربست چکشی

قیمت داربست چکشی

با توجه به این که داربست‌ها از فلز ساخته می‌شوند، بنابراین قیمت فلز در تعیین قیمت داربست نقش بسزایی دارد. اگر قصد خرید داربست دارید باید حتما به نوع آلیاژی که در ساخت آن استفاده شده است توجه داشته باشید. اگر در ساخت آن از آلیاژهای مرغوب استفاده نشده باشد داربست کیفیت خوبی نداشته و به‌ مرور زمان احتمال خمیدگی شکستگی وجود دارد و می‌تواند خطرات جانی نیز در پی داشته باشد. در صورتی که شکستگی برای داربست رخ دهد، می‌تواند هزینه‌های اضافی زیادی را به وجود آورد.

بنابراین در تعیین قیمت داربست چکشی، کیفیت فلز استفاده شده در آن نقش دارد و هرچه کیفیت داربست بهتر باشد و از آلیاژهای مرغوب‌تری در ساخت آن استفاده شود قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، می‌توانید داربست چکشی را اجاره کنید. با اجاره داربست می‌توان از هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کرد.

محصولات مرتبط : بست داربستی چهار پیچ | بست داربستی قائم

کلام آخر

جهت ایجاد فضای مناسب برای انجام کارهای ساختمانی و سازه‌های مختلف از داربست چکشی استفاده می‌شود. این داربست می‌تواند دسترسی به مکان‌های دشوار را برای افراد آسان کند. نصب داربست‌های چکشی بسیار آسان است ولی ما توصیه می‌کنیم این کار توسط افراد کاربلد و متخصص انجام شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

اگر شما نیز در زمینه ساختمان‌سازی مشغول به کار هستید و نیاز دارید در زمینه در مورد جزئیات داربست‌های چکشی اطلاعات مفیدی را بدست آورید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه پارک بست در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

همچنین بخوانید:  نکات ایمنی نصب داربست
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید