بلاگ

داربست بخریم یا اجاره کنیم؟

آیا داربست را باید خرید یا اجاره کرد؟ سؤال رایجی که برای افراد فعال در زمینه ساخت‌وساز ساختمان پیش می‌آید. در واقع، کسانی که شغل ساخت‌وساز را به‌عنوان پیشه همیشگی خود انتخاب می‌کنند، به دنبال آن هستند که، خریداری داربست سودمندتر است یا اجاره آن. همان‌طور که می‌دانید اجرای هر پروژه ساختمانی، نیازمند نصب داربستی متناسب است. داربست‌ها در شکل‌های مختلفی وجود دارند و داربست فلزی، به‌عنوان رایج‌ترین نوع داربست، بکار می‌رود که از اجزای مختلفی مانند بست داربست ساخته می شود . افرادی که تجربه کافی در زمینه ساخت‌وساز ندارند، به‌طبع برای کارهایی از ساختمان که در ارتفاع بالا انجام می‌شود داربست را اجاره می‌کنند ولی افراد با تجربه، برای این کار دچار تردید می‌شوند. حال در ادامه مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در زمینه اجاره یا خرید داربست در اختیار شما قرار دهیم.

برای استفاده از داربست، باید آن را اجاره کرد یا اینکه خرید؟

خرید یا اجاره داربست، تصمیمی است که مطابق با زمان اجرای کار ساختمانی، مشخص می‌شود. اگر آن بخش از کارهای ساختمان که در ارتفاع بالا انجام می‌شود و نیاز به داربست دارد، در زمان کوتاهی انجام شود می‌توان گفت، اجاره داربست کاری منطقی به‌حساب می‌آید. چنانچه انجام کارهای ساختمان، در زمان طولانی‌تری انجام شود، می‌توان به فکر خرید داربست بود. اجاره داربست برای پروژه‌های طولانی، با توجه به اجاره ماهیانه داربست، کاری هزینه‌بر است. پس توصیه می‌شود که در پروژه‌های ساختمانی زمان‌بر و دائمی، داربست خریداری شود. حال می‌خواهیم مزایا و معایب خرید و اجاره داربست را مورد بررسی قرار دهیم تا در نهایت نسبت به خرید یا اجاره داربست، بتوان تصمیم‌گیری کرد.

همچنین بخوانید:  پیچ T (تی)

داربست

 

اجاره داربست و مزایا و معایب آن

مزایای اجاره داربست

شرکت‌هایی که تجهیزات داربست را به‌صورت اجاره‌ای در اختیار افراد قرار می‌دهند، موظفند کلیه تجهیزات داربست را تا محل ساختمان، حمل کنند، ضمن اینکه کار نصب و برش قطعات را نیز، انجام می‌دهند؛ درنتیجه، نیازی نیست که مشتری داربست را به محل موردنظر انتقال دهد. اجرای پروژه‌هایی که از پیچیدگی بیشتری برخوردار است نیاز به نصب داربست به شکل سفارشی دارد که این کار از عهده کارگزار ساختمان برنمی‌آید. پس نتیجه‌ای که حاصل می‌شود، مقرون‌به‌صرفه بودن اجاره داربست است.

معایب اجاره داربست

اجاره داربست از سوی شرکت‌های مربوطه، مطابق با عقد قرارداد، در مدت زمان مشخصی انجام می‌شود. حال، اگر کارهای ساختمان از مدت زمانی که برای اجاره داربست تعیین شده است، زودتر تمام شود کارگزار ساختمان، موظف است تا مطابق با موعد مقرر، هزینه مربوط به اجاره داربست را پرداخت نماید.

مزایا و معایب خرید داربست

مزایای خرید داربست

خریداری داربست توسط شرکت‌های بزرگ که در طی سال چندین پروژه را در دست ساخت دارند، کاری منطقی به نظر می‌رسد. این کار سبب می‌شود، کارگزار ساختمان برای بنای داربست در ساختمان‌های مختلف، دغدغه‌ای نداشته باشد. تحقیق در مورد مکان‌هایی که داربست را به اجاره می‌دهند نیازمند صرف وقت و هزینه است که با خریداری داربست، این هزینه‌ها متحمل شرکت ساخت‌وساز نمی‌شود.

معایب خرید داربست

با خرید داربست، یکسری مسئولیت‌ها به خریدار آن، متحمل می‌شود. نصب و بازگشایی داربست باید با رعایت کامل نکات ایمنی انجام شود. خریدار موظف است، داربست را به محل موردنظر حمل‌ونقل کند و کلیه کارهای مربوط به نصب داربست را انجام دهد. چنانچه داربست نیاز به تعمیر داشته باشد، این کار نیز، توسط خریدار انجام می‌شود. همه این‌ها کارها هزینه‌هایی دارد که پرداخت آن توسط مالک داربست صورت می‌گیرد.

همچنین بخوانید:  مزایا و معایب داربست چهارپایه

رعایت نکات لازم در خریداری داربست

چنانچه قصد دارید داربست را خریداری کنید، نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 

نکات خرید داربست

 

 • خریداری داربست که تمامی استانداردهای لازم در متریال آن به‌کاررفته باشد.
 • داربست تقلبی نباشد و با کیفیت باشد.
 • اختصاص دادن مبلغی متناسب برای خریداری داربستی مطمئن
 • ارزیابی کردن قابلیت دسترسی
 • کسب اطمینان از قابلیت ردیابی داربست
 • خریداری داربست از فروشنده‌ای باتجربه
 • برخورداری از پشتیبان فنی مطمئن و متخصص
 • خرید داربست از شرکت‌های محلی به‌منظور ارائه خدمات باصرفه‌تر
 • ارائه گواهینامه تست از داربست، توسط شرکت تولیدکننده
 • بررسی داربست در انتهای نصب، به‌منظور کسب اطمینان از نصب صحیح آن

اساس تعیین قیمت اجاره داربست

تعیین قیمت اجاره داربست، بر اساس برخی گزینه‌ها تعیین می‌شود. شرح این گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 • ارتفاع ساختمان موردنظر، متراژ و مساحت سازه جزو گزینه‌های تعیین قیمت اجاره داربست، به شمار می‌آید. به هر میزان که ارتفاع ساختمان بالاتر باشد و یا تعداد سازه بیشتری در ساختمان به کار رود، مسلماً هزینه اجاره داربست، بالاتر می‌رود.
 • منطقه‌ای که سازه در آن نصب می‌شود، اهمیت دارد. چنانچه برای نصب سازه، مشکل در رفت‌وآمد وجود داشته باشد، در این صورت، هزینه اجاره داربست، بالاتر می‌رود.
 • لوله‌های داربست، از موادی چون فولاد، آهن و چوب ساخته می‌شوند. انتخاب لوله برای نصب داربست، براساس جنس آن، قیمتی متفاوت دارد.

 

سخن پایانی

داربست، به‌منظور قرار گرفتن در نقاط مرتفع، در هنگام ساخت‌وساز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرید یا اجاره داربست، با در نظر گرفتن اهدافی انجام می‌شود. اگر پروژه در دست اجرا، در فاصله زمانی بیشتر از ۳ ماه به طول انجامد و ارتفاع محلی که داربست، نیاز دارد به کمتر از ۶ متر می‌رسد، خرید داربست مقرون‌به‌صرفه است. چنانچه پروژه در کمتر از ۳ ماه به پایان می‌رسد، از نظر ساختاری، پیچیده است و ارتفاعی بیشتر از ۶ متر دارد، اجاره داربست کاری مطمئن‌تر و به‌صرفه‌تر است. آنچه در نصب داربست، حائز اهمیت است نصب آن توسط افراد ماهر است. در غیر این صورت، داربست فرو می‌ریزد و خسارت‌های جانی و مالی، به بار می‌آورد.

همچنین بخوانید:  داربست فلزی را کجا نباید نصب کرد؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید