بلاگ

انواع بست داربستی

انواع بست داربستی

یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ساختمان سازی، بست داربست می‌باشد. داربست برای ارتفاعات بالای دو متر در هنگام ساخت بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت داربست به قطعاتی به نام بست داربست نیاز داریم. به کمک بست‌های داربست، لوله‌های داربست توسط بست‌های داربست به هم متصل می‌شود. این قطعه به استحکام و محکم شدن لوله‌های داربست کمک می‌کند. بست‌های داربست فلزی نباید خوردگی، زنگ ‌زدگی، شکستگی داشته باشند و یا ساییده شده باشند. در ادامه قصد داریم تا انواع بست داربست را به شما معرفی کنیم. اگر قصد خرید انواع بست در داربست را دارید، این مقاله به شما کمک زیادی خواهدکرد.

| بست داربست چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از سخت‌ترین کارها در ساخت و ساز، کار در ارتفاع می‌باشد. برای جلوگیری از حوادث، باید به اصول ایمنی و استانداردهای کاری، در هنگام ساخت و ساز در ارتفاع توجه نمود. در نتیجه برای کاهش ریسک سقوط، از داربست‌های فلزی استفاده می‌کنند. بست داربست برای اتصال لوله‌های داربست کاربرد دارد. وظیفه اصلی این قطعه، استحکام و شکل ‌دهی به سازه داربست می‌باشد. بست‌های داربست معمولا از جنس چدن و داکتیل هستند و با توجه به اینکه کجا استفاده می‌شوند و کاربرد دارند، به چند گروه مختلف دسته‌بندی می‌شوند.

jo

| بست‌های داربست چگونه ساخته می‌شوند؟

اغلب از روش ریخته‌گری برای ساخت انواع بست داربست فلزی استفاده می‌شود. تولیدکنندگان انواع بست در داربست بندی، همواره سعی می‌کنند تا استانداردهای لازم و ایمنی را در طی فرآیند ساخت و تولید آن رعایت می‌کنند. اما با این وجود در هنگام خرید بست‌های داربست فلزی باید کیفیت ساخت و سلامت کامل آن را نیز بررسی نمایید. بست داربست با اینکه قطعه‌ای کوچک است اما در ایمنی و استحکام داربست نقش مهمی ایفا می‌کند. استفاده از بست داربست بی‌کیفیت می‌تواند اتفاقات بسیار جبران‌ناپذیر و ناگوار به دنبال داشته باشد.

| انواع بست داربست

بعد از آشنایی با قطعه بست داربست، نوبت به توضیح انواع بست در داربست بندی می‌رسد. بست داربست در انواع مختلفی تولید می‌شوند این قطعه در قسمت‌های مختلف داربست قرار می‌گیرد. بست‌ داربست‌ها انواع مختلفی دارند و نمی‌تواند به عنوان جایگزین، جای یکدیگر استفاده شوند. استفاده از بست نامناسب در داربست باعث می‌شود تا اتفاق‌های ناگواری بیفتد. در ادامه قصد داریم تا انواع بست داربست فلزی را به شما معرفی کنیم.

همچنین بخوانید:  آشنایی با انواع داربست

بست دو پیچ

بست داربست دو پیچ یکی از بست‌های داربست فلزی است. این نوع بست داربست در اتصال لوله ها به شکل تقاطعی کاربرد داشته و استفاده می‌شود. همانطور که از نام این مدل بست پیداست، برای اتصال به لوله فقط به دو پیچ احتیاج دارید. نصب این نوع بست داربست فلزی، نیاز به زمان کمتری دارد. به همین دلیل نسبت به سایر بست‌های داربست، بیشتر استفاده می‌شود. بست دو پیچ از داکتیل نشکن ساخته شده و حدود ۱۴۰۰ گرم وزن دارد.

بست چهار پیچ

بست داربست چهار پیچ یکی از مدل‌های پرکاربرد بست برای ساخت سازه‌ های داربستی به ‌شمار می ‌رود. این نوع بست داربست فلزی مانند بست دو پیچ، برای اتصال لوله‌ها با زاویه ۹۰ درجه و تقاطعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بست داربست فلزی از جنس چدن نشکن و یا داکتیل بوده و ۱۳۰۰ گرم تا ۱۴۵۰ گرم وزن دارد. برای اینکه این نوع بست داربست فلزی را نصب کنید به دو برگه، چهار عدد مهره، چهار عدد واشر و چهار عدد پیچ نیاز خواهید داشت.

بست گردان

زمانی که نیاز باشد دو لوله متقاطع روی هم حرکت داشته باشند از بست داربست گردان در سازه داربستی استفاده می‌شود. بست گردان به عنوان بست ۳۶۰ درجه نیز در بازار شناخته می‌شود. زیرا برخلاف بست دو پیچ و چهار پیچ بست گردان نیازی به اینکه لوله‌ ها زاویه ۹۰ درجه داشته باشند، ندارد. خود بست گردان دارای انواع مختلفی دو پیچ، چهار پیچ، شش پیچ و هشت پیچ می‌باشد. این نوع بست در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه کاربرد بیشتری دارد. وزن بست گردان ۱۷۵۰ گرم بوده و جنس آن چدن نشکن می‌باشد.

بست تخته گیر

بست تخته گیر، نوع دیگری از بست‌های داربست است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که از نام آن پیداست، بست تخته گیر برای محکم کردن تخته به داربست استفاده می ‌شود. یعنی با استفاده از این نوع داربست فلزی، تخته موردنظر محکم شده و سقوط نمی‌کند. ضریب اطمینان و ایمنی داربست، با این مدل داربست افزایش پیدا کرده و از پیامد و اتفاق ناگوار مانند سقوط جلوگیری می‌شود.

رابط لوله‌ای

یکی از انواع بست لوله داربست، رابط لوله‌ای است. از این مدل داربست برای اتصال دو لوله که در امتداد هم قرار گرفته‌اند، استفاده می‌شود. سایز رابط لوله‌ای حدود ۱۷ سانتی متر است. این نوع بست لوله داربست، فقط برای داربست ساختمانی استفاده نمی‌شود. بلکه در جاهای دیگر مانند ساخت گلخانه ‌های فلزی، غرفه های داربستی و مواردی از این قبیل نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. رابط لوله ‌ای از پیچ و مهره ۱٫۲، واشر ۱۲ و لوله شش تشکیل شده است.

همچنین بخوانید:  آموزش نحوه بستن داربست مثلثی

بست تک پیچ

اگر می‌خواهید لوله داربستی را که تحت فشار زیاد نیستند را ببندید و محکم کنید، بهتر است از بست تک پیچ استفاده نمایید. همچنین برای سطوحی که تنها برای قرار دادن پوشش ساخته می ‌شوند مثل گلخانه، نمایشگاه، تکایا و غیره، باید از بست داربست تک پیچ استفاده شود. این نوع بست داربست تنها زمانی استفاده می‌شود که مطمئن باشید هیچ فشار زیادی روی داربست اعمال نمی‌شود. برای ساخت این نوع بست داربستی به ورق ۴ میلی ‌متر، پیچ چشمی، مهره ۱٫۲، واشر ۱۲ و پرچ نیاز خواهید داشت.

 

بست داربست آهنگیر

بست آهنگیر

از بست داربست آهنگیر در ساخت سازه های خرپایی که در نما است استفاده می شود. عملکرد این بست به صورتی است که از یک سمت به لوله داربست و از سمت دیگر به تیر آهن موجود در ساختمان وصل می شود . شکل این بست به صورت حرف H بوده که به همین دلیل به آن بست داربستی H هم می گویند. این بست به صورت القایی تولید شده و جنس آن از چدن داکتیل است که مقاومت بالایی داشته و به هیچ عنوان نمی شکند.

بست مغزی

بست مغزی

از بست مغزی جهت تقویت استحکام لوله هايي كه روي هم قرار دارند استفاده مي شود. از این بست در داربست هایی با ارتفاع بیش از ۶ متر استفاده می شود.

برای ساخت بست مغزی از فولاد استفاده می شود که در اشکال مختلف چهار گوش و دایره می توان این ابزار را تهیه کرد. وزن این محصول ۸۰۰ گرم بوده و طول آن ۱۲۰ میلی متر است.

| مراحل تولید بست داربست

بست داربست معمولا از جنس چدن و داکتیل هستند. وزن بست‌های داربست با توجه به نوع و کاربردشان بین ۱۳۰۰ تا ۱۶۵۰ متغیر است. البته شما می‌توانید در سایز و اندازه‌های مختلف، می‌توانید انواع بست داربست بندی را خریداری نمایید. بست داربست فلزی در برندهای مختلف و توسط کارخانجات مختلف در ایران تولید می‌شود. در ادامه بهترین مارک و تولیدکنندگان بست داربست را به شما معرفی خواهیم کرد. اما در این قسمت به نحوه تولید یکی از بست داربست فلزی یعنی پست چهار پیچ می‌پردازیم.  بست چهار پیچ به طور کل از دو عدد برگه و یک عدد کنده تشکیل شده‌است. در بخش بعدی تولید بست چهار پیچ را توضیح می‌دهیم:

  • در ابتدا ریخته گری قطعات بست که شامل کنده و برگه است، انجام می‌شود.
  • در دومین مرحله قطعات خرد شده و سپس جدا می‌شوند.
  • بعد از خرد شدن و جداشدن، این قطعات ماشین کاری می‌گردند.
  • قطعات بست داربست شات شده و از نظر کیفی کنترل و پلیسه ‌گیری می ‌شوند. در نهایت بست داربست چهار پیچ تولید می‌گردد.
  • بعد از تولید بست داربست چهار پیچ از لحاظ کیفیت بررسی می‌شوند. اگر ایرادی وجود داشته باشد، مجددا به چرخه تولید باز می‌گردند. اما اگر از لحاظ کیفی توسط کارشناسان تایید شوند، بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌گردد.
همچنین بخوانید:  خرید و فروش لوازم داربست

جهت اطلاع از لیست قیمت ها و دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بهترین مارک بست داربست

همانطور که گفتیم، بست‌های داربست جزء مهم ترین قطعات هستند. اگر این قطعات غیر استاندارد باشند، ممکن است حوادث ناگواری اتفاق بیفتد. در این بخش قصد داریم تا بهترین بست‌ داربست را به شما معرفی کنیم. با خرید انواع بست در داربست از این برندها دیگر نیازی به نگرانی درباره حوادث و اتفاقات ناگوار نداشته باشید.

پارک پست یکی از تولیدکنندگان بست داربست می‌باشد. عمده فعالیت این گروه تولید بست های داربستی چهار پیچ، دو پیچ، چهار پیچ گردان، بست آهنگیر، مغزی، کفی، رابط (در سایزهای مختلف)، بست قائم(تک پیچ) و پیچ T می باشد. اگر قصد خرید بست داربستی محکم و باکیفیت را دارید، بست داربست پارک بست به شما پیشنهاد می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله با انواع بست داربست آشنا شده‌ایم. اگر به دنبال خرید بست داربست فلزی هستید، حتما باید با توجه به کاربرد و نوع بست داربست، این قطعه را خریداری نمایید. اگر در هنگام خرید بست‌های داربست سوالی داشتید، حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما در خرید بهترین بست داربست راهنمایی کنند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید