بلاگ

هر آنچه که باید درباره داربست مثلثی بدانید

اسکافلد یا داربست مثلثی به ابزار‌هایی گفته می‌شود که در صنعت ساخت و ساز ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار‌ها از گذشته وجود داشتند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی داربست‌های مثلثی پیشرفته‌تر شده و انواع مختلفی از آن در اختیار مردم قرار گرفت. از انواع مختلف داربست مثلثی می‌توان به داربست فلزی، داربست نمایشگاهی، داربست اسپیس فریم و… اشاره کرد.

هر کدام از انواع داربست برای کاربرد خاصی استفاده می‌شوند؛ برای مثال از داربست مثلثی برای ساخت نمایشگاه‌ها، بازسازی بنا‌های تاریخی، ساختمان‌سازی و… استفاده می‌شود . داربست ها از اجزای مختلفی مثل بست داربستی تشکیل شده اند که هر کدام از اهمیت جداگانه ای برخوردار هستند . برای آشنایی بیشتر با کاربرد داربست مثلثی تا انتها با همراه ما باشید.

 

اسکافلد یا داربست مثلثی چیست؟

 

داربست مثلثی یکی از انواع داربست‌های مدولار است. اسکافلد واژه انگلیسی است که معنای داربست را می‌دهد. از داربست مثلثی معمولاً برای کار‌های موقت استفاده می‌شود. به طورکلی اسکافلد یا همان داربست مثلثی برای کار در ارتفاعات زیاد مانند پل‌سازی، ساختمان‌سازی و… به کار می‌رود. اسکافلد در مقایسه با سایر داربست‌های مورد استفاده در صنعت، از مقاومت و استحکام بیشتری برخوردار است. از طرفی خرید داربست مثلثی برای شما به صرفه‌تر خواهد بود.

قبل از استفاده از داربست مثلثی باید از استحکام سطح زمین مطمئن شوید. در صورتی که سطح زمین به اندازه کافی محکم نباشد ممکن است پایه‌های داربست مثلثی، هنگام بتن‌ریزی به زمین فرو برود و جان کارگران را به خطر بیندازد؛ از این رو کارشناسان ساخت و ساز برای جلوگیری از این اتفاق نا گوار از تخته‌های زیر پایی، در زیر پایه‌های داربست استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید:  آشنایی با انواع داربست

 

داربست مثلثی

 

کاربرد داربست مثلثی

 

وجود داربست مثلثی یا اسکافلد نقش مهمی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. معمولاً با نصب داربست مثلثی کارگران می‌توانند به بالاترین بخش ساختمان دسترسی پیدا کنند. داربست مثلثی کاربرد‌های زیادی دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به کفراژبندی دال‌های بتنی اشاره کرد. یکی دیگر از کاربرد‌های مهم داربست مثلثی ساخت سقف‌های بزرگ و سنگین است. به طور کلی با روی کار آمدن داربست‌های مثلثی، ساخت و ساز ساختمان‌ها بسیار آسان‌تر و سریع‌تر شده است.

داربست مثلثی کاربرد‌های مهم دیگری هم دارد؛ به عنوان مهم‌ترین مزیت و کاربرد داربست مثلثی می‌توان به نحوه اتصال اجزای تشکیل دهنده داربست اشاره کرد. کارگران برای وصل کردن قسمت‌های مختلف داربست مثلثی به آچار‌های سنگین و متنوع نیاز ندارند. این داربست به گونه‌ای طراحی شده است که حتی کارگران ساده و غیر حرفه‌ای هم می‌توانند آن را باز و بسته کرده و در جای مناسب نصب نمایند.

نصب و سرهم‌سازی آسان و سریع داربست مثلثی یکی از مزیت‌های مهم این ابزار به حساب می‌آید. علاوه بر این کارگران برای حمل و نقل اسکافلد یا داربست مثلثی نیازی به باربری ندارند. از مزایای استفاده از داربست مثلثی می‌توان به سرعت و بهبود فرآیند ساخت و ساز اشاره کرد.

 

کاربرد داربست مثلثی

 

بخش ‌های تشکیل دهنده داربست مثلثی

 

داربست مثلثی یکی از ابزار‌های مهم در صنعت ساخت و ساز ساختمان است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. در واقع کارگران با نصب و سرهم‌سازی اجزای تشکیل دهنده داربست مثلثی می‌توانند روی بخش‌های غیر قابل دسترسی ساختمان کار کنند.

اجزای تشکیل دهنده داربست مثلثی عبارتند از:

  • صفحه کفی
  • پیچ تنظیم
  • میل مهار افقی و مایل
  • پین‌های داربست
همچنین بخوانید:  مراحل تولید لوله داربست

 

عوامل تأثیر‌گذار روی قیمت اسکافلد یا داربست مثلثی

 

با توجه به اینکه کاربرد داربست مثلثی در صنعت ساختمان‌سازی بسیار زیاد است، خرید آن یک امر حیاتی برای مهندسان ساختمان به حساب می‌آید. قیمت داربست مثلثی مانند سایر لوازم ساخت و ساز دقیقاً مشخص نیست. در واقع قیمت این ابزار به عوامل مختلفی از جمله جنس مواد سازنده، وزن و متراژ آن بستگی دارد.

در واقع هر چه متریال سازنده اسکافلد با کیفیت‌تر باشد طول عمر داربست نیز بیشتر خواهد بود؛ با این حساب می‌توان ادعا کرد که هرچه متریال بهتر باشد قیمت داربست فلزی نیز بیشتر خواهد بود. وزن داربست نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ هرچه وزن داربست بیشتر باشد روی قیمت تأثیر خواهد گذاشت.

همانطور که می‌دانید داربست از لوله‌های فلزی در سایز‌های مخصوص ساخته می‌شود. این لوله‌ها با استفاده از دستگاه جوش به یکدیگر متصل شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که در نحوه اتصال لوله‌ها تغییری به وجود بیاید، باربری آن‌ها می‌تواند تا وزن ۱۴ تن افزایش پیدا کند.

لوله‌هایی که برای ساخت داربست مثلثی استفاده می‌شوند حتماً باید محکم و مقاوم باشند؛ در غیر این صورت ممکن است در شرایط مختلف آسیب ببینند و جان و مال کارگران ساختمان را به خطر بیندازند.

 

عوامل موثر بر قیمت داربست مثلثی

 

نتیجه گیری

اسکافلد یا داربست فلزی یکی از مهمترین ابزارهایی است که در صنعت ساختمان‌سازی از آن استفاده می‌شود. همانطور که اشاره شد این ابزار کاربردهای فراوانی در این صنعت دارد. با توجه به اینکه این داربست به آسانی و بدون نیاز به ابزارآلات مخصوص نصب میشود، از محبوبیت بالایی برخوردار است. قیمت داربست فلزی به عوامل مختلفی از جمله متریال سازنده داربست، وزن داربست و کیفیت آن بستگی دارد. هنگام خرید داربست مثلثی دقت کنید که لوله‌ها از استحکام بالایی برخوردار باشند تا در آینده خسارت جانی و مالی به شما وارد نکند.

همچنین بخوانید:  بست آهنگیر,بست ثابت چهارپیچ ,بست داربستی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید